יוסף קוסונוגי

הספר האוטוביוגרפי שלי נכתב. אוסף של פרקי זכרונות שקובצו על ידי והיו לרומן חיים. הוא עבר הגהה ועריכה לשונית, עימוד ועיצוב והיה מוכן להדפסה. נשארה רק שאלת עטיפת הספר ואחרי התלבטות ובדיקת האפשרוטיות וההצעות השונות, הוחלט להשתמש באקווארל היפה של הצייר יוסף קוסונוגי: "מוסיקה קאמרית – צ'לן ושני כנרים".

מצאתי את הליטוגרפיה הזאת במרתפי מלון אינטרקונטיננטל שעל הר הזיתים בירושלים, מיד לאחר מלחמת ששת הימים. קניתי אותו, מסגרתי אותו ומאז הוא "מקשט" את ביתי לשמחתי הגדולה.

הדמויות בתמונה ממוקמות בחצייה התחתון וכל החלק העליון נמצא מתאם כרקע לכיתוב שם הספר.

עכשיו נשארה רק בעיית הרשות להשתמש בציור למטרתי. למדתי שהצייר נפטר בתל אביב בשנת 1981 ושהשאיר שני ילדים, יורשים.

הייתי נחרצת ברצוני ובהחלטתי להשתמש באקווארל לצרכיי ויצאתי למסע חיפוש אחר יורשיו של הצייר. ספר טלפונים, חריש דרך גלריות ומוזיאונים אך ללא הצלחה. נחושה ואובססיבית המשכתי במסעי והגעתי את חברה יוקרתית למכירות פומביות ושם קיבלתי את מספר הטלפון של בתו של קוסונוגי.

ביד רוטטת וכלא מאמינה שנעשה צעד כל כך משמעותי קדימה בחיפושיי, רשמתי את המספר. ללא דחייה חייגתי ומן העבר השני של הקו הייתה בתו של קוסונוגי, סמפטית ונעימה, שענתה לשם יעל, היא ולא אחרת! בהתרגשות גדולה ובנפש חפצה סיפרתי לה במה מדובר. נרגשת לא פחות ממני, היא הודתה בפני שלכבוד ייחשב לה הדבר ושתשמח לאשר את השימוש בציור היפה של אביה. היא ביקשה להתייעץ עם אחיה מקיבוץ גינוסר לפני האישור הסופי.

ביני לביני הייתי מוכנה לכל תשלום שיידרש ממני ובלבד שאוכל לממש את רצוני להשתמש באקווארל.

לאחר מספר דקות היא שבה אלי עם תשובה: "נשמח לאפשר לך את השימוש ורק נבקש 2-3 עותקים לכשייצא הספר לאור...." התפעלתי מן הנדיבות ומן הצנעה. החלום התגשם ומאמצי נשאו פרי.

פרטים מדהימים הקשורים בסיפור ואשר אופייניים לנו הישראלים, התבררו בהמשך: יעל גרה לא רחוק ממני, אנו קרובות בגיל, למדנו בילדותנו באותו בית ספר, ואם זה לא מספיק – אשתו של האח הייתה תלמידתי בבית הספר לשירת מקהלה שבו לימדתי.

אכן סוף נהדר לסיפור מיוחד.

"סתם כי בא לי לספר" קיבל את העטיפה המתאימה, היפייפיה, ובינתיים משמש הציור גם את תרגומי הספר לאנגלית ולגרמנית. (הוצאת קונטנטו נאו)

Random Notes

Hauptweg und Nebentöne

ניתן להשיגו באמזון, גם כספר דיגיטלי.

26.12.2018